pátek 20. dubna 2018
Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)
logo2
test

Základy ekologie

2008-509Kniha Základy ekologie, kterou z anglického originálu Essentials of Ecology (Colin R. Townsend, Michael Begon, John L. Harper) přeložil RNDr. Martin Černý, Ph.D. (Katedra ekologie UK), a právě ji vydala Univerzita Palackého v Olomouci prostřednictvím svého vydavatelství, je moderní učebnicí v pravém slova smyslu, která na českém trhu v současnosti chyběla. Více než 500 stránková plnobarevná publikace je rozdělena do čtyř částí. První část vymezuje ekologii jako vědeckou disciplínu, dále se autoři věnují především tomu, jak ekologové vědu dělají, jakým způsobem získávají data a jak je zpracovávají, aby jim mohla sloužit k teoretickým předpovědím a k řešení. Druhá část se věnuje různým faktorům prostředí a zdrojům a tomu, jak ovlivňují život druhů a rozšíření a složení společenstev. Třetí část učebnice se systematicky zabývá ekologií po jednotlivých úrovních organizace, poslední část učebnice věnuje pozornost aplikovaným otázkám. Vzhledem ke svému rozsahu, obsahu a kvalitnímu zpracování nepochybně nalezne velkou odezvu nejen mezi studenty ekologie na našich univerzitách a odborníky-ekology, ale i u laické veřejnosti.

doc. RNDr. Martin Rulík, Ph.D., Katedra ekologie PřF UP v Olomouci

 

Rehek domácí; úvaha o stavu vědomí a nevědomí

2009-001Recenze na publikaci MUDr. Slavoje Hontely: Rehek domácí; úvaha o stavu vědomí a nevědomí, zveřejněná v časopise Psychosom.

„Potomci opic! Bože můj, doufejme, že to není pravda! Jestli ale je, modleme se za to, aby to nevešlo ve všeobecnou známost."
(Manželka biskupa z Worcestru, poté, co se dověděla o Původu druhů)
Mám pocit, že věda se usilovně snaží, seč jen může, splnit přání paní biskupové. V platonském paradigmatu, jež požehnal barokní humanista Descartes, nejprve upřela zvířatům „duchovní princip" („Nevěř tomu, že pes trpí, protože vyje, když ho biješ holí. Pes nemaje duchovního principu nemůže trpět a jen vydává zvuky. Je to totéž, jako bys mlátil holí do piána."), když se k veslu dostali behavioristé, stalo se největší herezí uvažovat o emocích u zvířat, a nakonec lidé označující sami sebe za „neodarwinisty" prohlašují, že „memy" jsou to, co jednoznačně odlišuje člověka od jeho živočišných příbuzných. Poté, co Damasio, Panskepp, Masson a další prokázali, že emoce jsou biologické procesy a teprve jejich odraz se projevuje ve vědomí, se dostala na přetřes otázka vědomí.

Číst dále: Rehek domácí; úvaha o stavu vědomí a nevědomí

   

Recenze knihy Atlas podnebí Česka

2007-084Asi jen málokdo z vás se setkal tváří v tvář s Klimatickým atlasem Československa z padesátých let 20. století. Jednalo se o rozsáhlý soubor samostatných map klimatických charakteristik. Trvalo to více než padesát let, než se na knižním trhu objevila nová publikace, ale čekání se vyplatilo.
Atlas podnebí Česka, který byl vydán Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) v koedici s Univerzitou Palackého v Olomouci, přináší přehledné a ojedinělé zpracování klimatologických prvků na našem území z období 1961–2000. Atlas je psán tak, že je snadno pochopitelný pro laiky, ale může sloužit také jako školní pomůcka nebo pro odborníky z mnoha oborů – zemědělství, letectví, meteorologie, klimatologie atd.

Číst dále: Recenze knihy Atlas podnebí Česka

   

Některé ohlasy na novou knížku pro děti „Anička z 2. B"

2008-089pro děti i dospělé...
18. 7. 2008
Ráda bych poděkovala oběma autorům této krásné knížky, která mě na straně jedné ,vtáhla´ do méně starostlivého a krásnějšího světa pohádek a na straně druhé mi byla velkým zdrojem nových a dokonalejších vědomostí. Všechny ty ,složitosti' tak jednoduše a zároveň poutavě vysvětlil mi učitel Fousek:-) Tuhle knížku proto nejen dětským čtenářům doporučuji.... autorům děkuji a přeji hodně štěstí.

pohlazení na duši...

Olga, Přeštice, 13. 7. 2008
Mezi takzvanými pohádkami, které dnes spíš představují horor, jsou příběhy Aničky opravdovým pohlazením na duši. Kromě toho jsou velmi cenné jejich vzdělávací doplňky. Děti zvídavé i ty ostatní v nich najdou určitě spoustu zajímavého. Vřele doporučuji. Nám se knížka moc líbila, je s podivem, že dnes takovou dokáže někdo napsat.

poděkování...
23. 11. 2008, Schubertová
Moje děti se zúčastnily Vaší přednášky na Univerzitě dětského věku a domů si přinesly Vaši pohádkovou knížku. Chtěla jsem Vám poděkovat za zajímavou publikaci otevírající dětem cestu k poznání, i já jsem si ji ráda přečetla, zajímavých materiálů není nikdy dostatek. Dovolte mi abych Vám popřála mnoho tvůrčích nápadů ve Vaší práci.

   

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Přihlášení uživateleHledání podle autorůHledání fulltext

JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval