neděle 22. dubna 2018
Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)
logo2
test

Udržitelný rozvoj

udriteln rozvojPojmu (trvale, lépe dlouhodobě) udržitelný rozvoj se (nejen) v českém prostředí zmocnili mnozí jako módního atributu pro obhajobu svých záměrů, které se skutečnou dlouhodobou udržitelností nemají nic společného, naopak. I díky jim jde o pojem do značné míry zprofanovaný, za který se dá schovat leccos neudržitelného. Chápání „rozvoje" jako neomezeného růstu HDP, výroby a spotřeby energie, surovin, neobnovitelných zdrojů, růstu počtu obyvatel a ekonomicky aktivního podílu v něm a další ukazatele růstu kvantity namísto kvality života, k čemuž mnohé svádí už ono podstatné jméno „rozvoj" namísto neutrálního „vývoj", kdy přeci jen snáze připouštíme a chápeme, že jeho součástí může být i stagnace nebo degrese některých ukazatelů a přesto může jít o růst nějaké kvality.

Číst dále: Udržitelný rozvoj

 

Paměti Julie Novákové

novkovJulie Nováková, Paměti aneb autobiografie. Třináct olomouckých let Julie Novákové (1948–1961)

 

Julie Nováková (1909–1991) je jednou z nejvýznamnějších postav českých klasických studií ve druhé polovině 20. století a bylo by pravděpodobně zbytečné ji čtenářům blíže představovat. Dostatečně známé jsou jak její překlady z antických literatur, tak práce jazykové, historické a především zásluhy o uspořádání a vydávání díla J. A. Komenského. Méně známé mohou být její životní osudy, pedagogická činnost spojená v 50. letech především s olomouckou a v 60. letech externě s pražskou univerzitou a nepochybně také fakt, že v její pozůstalosti se nacházejí rozsáhlé paměti, které sepisovala v letech 1978–1990. Část těchto pamětí, která se váže k Novákové působení v Olomouci, vydal v roce 2008 Tomáš Motlíček.

Číst dále: Paměti Julie Novákové

   

Milý příteli

2006-736 Milý příteli. Dopisy Bohuslava Martinů Zdeňku Zouharovi

Unikátní soubor dopisů z posledních deseti let života Bohuslava Martinů adresovaný Zdeňku Zouharovi je klíčovým    

svědectvím tvorby, životních osudů i vztahu mezi skladatelem a jeho interpretem, který premiéroval kantátu Otvírání studánek, cykly Tři písně posvátné, Tři legendy a inicioval vznik cyklu Petrklíč.

Poprvé po takřka padesáti letech jsou zveřejněny dopisy, v nichž Martinů sděloval své představy o interpretaci opery Čím lidé žijí, cyklu Petrklíč, mužských sborů Zbojnické písně, kantáty Otvírání studánek, názory na novou hudbu, na Leoše Janáčka a moravský hudební folklór, na návrat z exilu a mnohá další témata.

Tato edice zachycuje osobitý literární styl Martinů v autentické podobě bez korekcí a úprav, přináší faksimile dopisů a konfrontuje skladatelovu korespondenci s dopisy rodině, přátelům, interpretům i se vzpomínkami jeho ženy Charlotte. Mozaika posledních let skladatelova života se tak stává plastičtější.

 

 

                                                                                                Zveřejněno v časopise martinůrevue

                                                                                                september – december 2010 vol. X no. 3

 

 

                                                                                                            

   

Kombinované techniky života Františka Valoucha

show_image_in_imgtag Kombinované techniky života Františka Valoucha

 

Psát o knize je něco podobného jako psát o jídle – nemůže se to ani zdaleka vyrovnat čtení a  jídlu samému. Produkce textů o textu, jedním slovem metatextů, je ovšem náplní literární vědy. Jen málokterý z literárních vědců je ale s to sám literární díla vytvářet, což je dopřáno zde přítomnému literárnímu vědci a současně básníku Františku Valouchovi – ti ostatní se mohou utěšovat názorem jistého literárního kritika, že nemusejí být slepicí, aby poznali, že vejce, které slepice snesla, je zkažené.

Číst dále: Kombinované techniky života Františka Valoucha

   

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Přihlášení uživateleHledání podle autorůHledání fulltext

JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval